Wiele osób podchodzi do tematu wprowadzenia nowego domownika bardzo beztrosko. Problem pojawia się, gdy okazuje się, że dorosły pies nie akceptuje szczeniaka, którego właśnie przyprowadziliśmy do domu. Jak prawidłowo wprowadzić nowego futrzaka do domu, w którym znajduje się pies-rezydent?
Pierwsze zapoznanie
Nawet jeśli uważamy, że nasz pies-rezydent doskonale odnajduje się w nowych sytuacjach i nie będzie miał problemu z nowym domownikiem, warto zadbać o to, by pierwsze zapoznanie zwierząt miało miejsce na neutralnym gruncie. Nie powinien być to ani teren hodowli, ani też nasze podwórko czy dom. Ryzyko, że dorosły pies nie akceptuje szczeniaka na swoim terenie jest większe niż w przypadku spotkania w neutralnym miejscu.
Warto unikać również psich wybiegów oraz parków, w których roi się od różnych zapachów i rozpraszaczy. Takie miejsca będą też niebezpieczne dla szczeniaka, który jeszcze nie nabrał pełnej odporności po szczepieniach.
Przestrzeń, w której zapoznamy nowego domownika z rezydentem powinna być w miarę możliwości otwarta, a sam teren powinien umożliwiać komunikację za pomocą znaczenia. Teren powinien być także oddalony i bezpieczny, by uniknąć niechcianych spotkań z innymi zwierzętami. To pozwoli na stopniowe, powolne zapoznanie obu zwierząt ze sobą i zmniejszy ryzyko sprzeczek między psami. Dobrze, jeśli psy mogą biegać luzem. Zapoznanie, gdy jeden zwierzak jest na smyczy lub na rękach, może generować konflikty.
Przygotowanie psa przed przyjściem szczeniaka
Jeśli planujemy zakup lub adopcję szczeniaka, a mamy już w domu psa-rezydenta, warto zadbać o odpowiednie przyzwyczajenie naszego zwierzaka do nowej sytuacji. Przede wszystkim musimy nauczyć naszego psa prawidłowej komunikacji i respektowania psich sygnałów. My także powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat interakcji psów między sobą, by wiedzieć, jak odpowiednio zareagować na komunikaty wysyłane przez naszego psa.
Respektowanie psich potrzeb i podział zasobów
W procesie zapoznawania powinniśmy zadbać o to, by obydwa psy miały odpowiednią ilość zasobów, dzięki czemu nie będą o nie walczyć. Przedmioty szczególnie newralgiczne, jak ulubiona zabawka czy gryzak warto na ten czas wyeliminować ze wspólnej przestrzeni, by zminimalizować ryzyko konfliktów.
Obydwa psy powinny w tym czasie uzyskać sporo naszego zainteresowania oraz wsparcia. Jednocześnie jesteśmy odpowiedzialni za to, by proces zapoznania był bezpieczny i przyjemny dla obu stron. Oznacza to konieczność obserwacji i interweniowania, gdy dorosły pies przytłacza szczeniaka swoją obecnością, lub szczenię za bardzo męczy psa-rezydenta.