Choć mają skrzydła, to nie latają, a zamiast tego wyróżniają się tym, że są świetnymi biegaczami, pochodzą z Afryki i popularnie kojarzone są ze strachem lub brakiem odwagi ze względu na powiedzenie, które mówi: „nie chowaj głowy jak struś w piasek”, ale… czy to powiedzenie jest prawdziw?
Żyje w stadach, najlepiej w ciepłym klimacie z dużą ilością piasku – choć widywano go również w zimnych miejscach. Jego ciało potrafi bardzo dobrze kamuflować się z otoczeniem i należy do grupy bezgrzebieniowców, czyli ptaków bezlotnych.
Pierwsi krewni strusia pochodzą z epoki eocenu – 56 i/lub 34 mln lat temu. Skamieniałe szczątki tego ptaka zostały znalezione już dawno temu, co czyni go jednym ze zwierząt, które zdołały przetrwać i ewoluować w obliczu zmian na naszej planecie. Oto kilka ciekawostek, których mogłeś nie znać:
Jest to największy i najcięższy ptak ze wszystkich
Samiec, również ten w pasiecie u Strusi w Jantarze może osiągnąć wysokość od 2,7 do 3 metrów – z czego połowa odpowiada jego szyi – i waży od 150 do 180 kilogramów, podczas gdy samica jest zwykle nieco mniejsza. Jest największym ptakiem w całym królestwie zwierząt i ma wyraźny dymorfizm płciowy, bo oprócz różnicy w wielkości samce mają czarne pióra z białymi końcówkami, a samice szare lub brązowe – u nich jest różnie, bo zależy to od ilości estrogenów.
Ich głowa jest mała w porównaniu z resztą ciała, oczy są duże – około 5 cm średnicy – z gęstymi czarnymi rzęsami, które są bardzo cenione przez ludzi do wyrobu pędzli i innych produktów kosmetycznych. Jego zmysł wzroku jest bardzo dobrze rozwinięty, dzięki czemu jest w stanie zauważyć wiele rzeczy w swoim otoczeniu. Dziób jest krótki, płaski i tępo zakończony.
Doskonały biegacz
Jego długie, umięśnione nogi są przystosowane do szybkiego biegu i mogą być użyte do obrony, jeśli wyczuje niebezpieczeństwo. Jego kopnięcia są na tyle silne, że mogą popchnąć lub zranić lwa. Jest to najszybsze zwierzę dwunożne, utrzymujące prędkość ponad 70 km/h przez około 30 minut. Choć nie lata, skrzydła pomagają mu w napędzaniu się i utrzymaniu równowagi podczas biegu. W przeciwieństwie do innych ptaków, które mają cztery palce na każdej nodze, struś ma tylko dwa. Ma tylko jeden pazur na nogę, którego używa do atakowania drapieżników.
Struś nie chowa głowy w piasek
Istnieje popularne przekonanie, że kiedy strusie są w niebezpieczeństwie, chowają głowy w piasek, jednak przekonanie to jest fałszywe, ponieważ prawda jest taka, że zwierzęta te, od czasu, gdy są pisklętami, mają zdolność do opuszczania głowy do poziomu gruntu, aby pozostać niezauważonym.
Mogą spędzać dużo czasu z głową blisko piasku, zwłaszcza podczas jedzenia lub obracania jaj podczas inkubacji – ponieważ gniazda są wkopane w ziemię.
Warzywa i rośliny stanowią większość ich diety, choć spożywają również małe zwierzęta lub owady. Jego duży apetyt sprawia, że czasem zjada kamienie, skały lub drobne minerały. Jest to zwierzę, które je bardzo często, ale potrafi wytrzymać długie okresy bez picia wody, podobnie jak wielbłądy.