Nosorożec jawajski
Na czerwonej liście IUCN, czyli Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, figuruje jako krytycznie zagrożony, ponieważ pozostało tylko 46 do 66 dojrzałych osobników. Jego pożądane rogi i zastosowanie lecznicze są głównymi powodami, które powodują, że znajduje się on na skraju wyginięcia.
Goryl górski
Są one wymienione jako gatunek zagrożony przez Czerwoną Listę IUCN, która wymienia Park Narodowy Bwindi w Ugandzie oraz region wulkanów Virunga w Rwandzie, Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga (DRK), jako miejsca, gdzie wciąż można spotkać osobniki tego gatunku goryli. Według WWF, na wolności pozostało już tylko 720 sztuk.
Tygrys
WWF jest jedną z najbardziej doświadczonych organizacji międzynarodowych w dziedzinie ochrony zagrożonych gatunków. W ostatnich badaniach doliczono się zaledwie 3200 tygrysów żyjących w swoim naturalnym środowisku, które są również zagrożone przez zmiany klimatyczne.
Panda olbrzymia
Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 2500 dojrzałych pand olbrzymich, a każda populacja liczy mniej niż 250 dojrzałych osobników – podaje UIMP, która klasyfikuje je na swojej Czerwonej Liście jako gatunek zagrożony. Degradacja siedlisk jest głównym zagrożeniem dla ich przetrwania.
Niedźwiedź polarny
Zanieczyszczenia plastikiem i skażenie środowiska uszkadzają ich układy hormonalne i rozrodcze, co czyni go gatunkiem podwójnie zagrożonym.
Mors pacyficzny
Sąsiad niedźwiedzia polarnego, dzieli z nim te same problemy spowodowane topnieniem lodu i ociepleniem klimatu w Arktyce. Podobnie jak w przypadku niedźwiedzi polarnych, wiercenia naftowe są również zagrożeniem dla morsa pacyficznego.
Pingwin magellański
Oprócz zmian klimatycznych, temu rodzajowi pingwinów zagraża również zanieczyszczenie ropą naftową, turystyka i ekspansja drapieżników. Pingwin magellański jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków, który może wyginąć szybciej, jeśli temperatury będą nadal rosły w tym tempie.
Czy koale są zagrożone?
Według Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych IUCN, koale są narażone na niebezpieczeństwo, a ich populacja maleje.
Najbardziej aktualne dane o stanie ich ochrony zostały opublikowane na początku maja 2019 roku przez. AKF (Australian Koala Foundation), stwierdziła, że koale mogą być „funkcjonalnie wymarłe” w australijskim krajobrazie naturalnym, co oznacza, że choć pozostały ich tysiące między w niewoli, to australijski ekosystem, do którego należy ten gatunek, nie jest już w stanie zapewnić im tego, czego potrzebują, czyli uważają, że nawet gdyby wszystkie zostały wypuszczone na wolność, nie mogłyby przetrwać. Szczegóły na ten temat w linku: https://weterynaryjne.pl/koala-narazony-na-wyginiecie-krol-australijskich-lasow